افغاستانسیاسی

سفارت امریکا: خشونت و تهدید در برابر خبرنگاران پذیرفتنی نیست

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد (نی) و شماری از خبرنگاران می‌گویند که شماری از خبرنگاران بدلیل تهدیدها از کار دست کشیده‌اند.

در پی ترور الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در هلمند و یما سیاوش، گردانندۀ پیشین برنامه‌های طلوع‌نیوز در کابل، سفارت امریکا در کابل می‌گوید که خشونت‌ها و تهدیدها در برابر خبرنگاران و مردم پذیرفتنی نیست.

راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل می‌گوید که کشورش نیرومندانه از رسانه‌های آزاد در افغانستان پشیبانی می‌کند.

او در این باره گفت: «ما نیرومندانه از رسانه‌های آزاد و مستقل در این کشور پشتیبانی می‌کنیم. از همین رو هفتۀ گذشته با اعضای رسانه‌ها دیدار کردیم و دربارۀ مشکل مشخص – تهدید در برابر خبرنگاران – گفت‌وگو کردیم.»

از سوی دیگر نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد (نی) و شماری از خبرنگاران می‌گویند که شماری از خبرنگاران بدلیل تهدیدها از کار دست کشیده‌اند.

خیرالبنات، یکی از این خبرنگاران گفت: «می‌خواهند که با اعمال خشونت علیه خبرنگاران صدای رسای آزادی بیان را در افغانستان خاموش بکنند.»

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی نیز افزود: «ولایت‌های بسیار مهم و همزمان درگیر موارد امنیتی از دید خبرنگاران باز می‌مانند و مردم نمی‌دانند در آن‌جا چه می‌گذرد؛ این‌جاست که هم حقوق‌بشر می‌شود نقض شود.»

اما، حکومت بر رسیده‌گی به این تهدیدها و نگرانی‌ها تأکید می‌ورزد.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله بیان داشت: «تأمین امنیت خبرنگاران، اعضای جامعۀ مدنی و در کل تأمین امنیت هموطنان ما برای ما نهایت مهم است. در هر بخش که احساس تهدید شود ما اقدامات خودرا عملی می‌‎کنیم.»

با این همه، طالبان دست داشتن در حمله‌های اخیر در برابر خبرنگاران را رد کرده‌اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا